Son Dakika Haberler

30 Ağustos kaçıncı yıl dönümü 2020 | Bu yıl 30 Ağustos’un kaçıncı yıl dönümü

30 Ağustos kaçıncı yıl dönümü 2020 | Bu yıl 30 Ağustos’un kaçıncı yıl dönümü
Okunma : Yorum Yap

30 ağustos kaçıncı yıl dönümü 2020, bu yıl 30 Ağustos’un kaçıncı yıl dönümü bu yıl koronavirüs nedeniyle kutlamalar yapılmayacak. Peki 30 Ağustos kaçıncı yıl dönümü 2020 ?

30 AĞUSTOS KAÇINCI YIL DÖNÜMÜÜ 2020?

Bugün Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümü.

30 Ağustos Hangi Ülkelerde Kutlanmaktadır?

30 Ağustos Zafer Bayramı Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanmaktadır.

30 Ağustos Zafer Bayramını her sene büyük heyecanla tüm millet olarak beklemekteyiz. Bu bayramlar bütün herkesin coşkusudur. 7’den 70’e küçük büyük demeden herkesin bu bayramlarda heyecandan içi içine sığmaz.

Ayrıca birçok şehirde öğrenciler bu günde müzelere geziler düzenlediğini biliyoruz. Bu gezilerde Zafer Bayramını kutlamamıza vesile olan Kahraman Askerlerimizin kullandığı kılıçlar, silahlar, mermiler giysiler ve daha birçok malzemeyi görmekteyiz. Bu da bizi gururlandıran bir tablodur. Bu gezilerde görülen Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı askeri techizatlar çoğu öğrenci için askeri okul hayalinin başlangıcı olmaktadır.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.

Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek basında gerekse halk arasında büyük sevinçle karşılanmış ve orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından dolayı tebrik telgrafları gelmiştir. Zaferden iki yıl sonra 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da katıldığı bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

error: Content is protected !!