Son Dakika Haberler

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır? 301 Yönlendirme Nedir?

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır? 301 Yönlendirme Nedir?
Okunma : Yorum Yap

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?301 yönlendirmeleri; arama motorlarının eski URL’deki yazılarınızı, içeriklerinizi yeni yeni URL’ye yönlendirmenizi sağlar. Özetle anlatmak gerekirse siz, ” Google’a eski URL yazılarımı yenisine yönlendir” demiş oluyorsunuz.

WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress ile oluşturulan web siteleri için ücretsiz bir WordPress eklentisi kullanarak bir URL’yi yeniden yönlendirmenin basit adımlardan oluştuğunu görebilirsiniz. En popüler yönlendirme eklentisi bir milyonun üzerinde yüklenme sayısına sahip olan Redirectiondır.

301 REDİRECTİON UYGULAMASI

“Eklentiler” menüsü girerek yeni ekle menüsüne tıklayın.

Çıkan ekranda WordPress’in kendi eklentilerini bulunduğu kısımda arama yaparak Redirection isimli eklentiyi bulun. İlk sırada yer alan eklentiyi “Hemen Yükle” butonuna tıklayın.

Tıklamanın ardından kısa bir süre sonra kurulum otomatik gerçekleşir. Kurulum tamamlandıktan sonra eklentiler bölümüne giriş yaparak Etkinleştir demelisiniz.

Yönlendirmeden sonra yönetim panelinde sol menüde yer alan “Araçlar” menüsü içine “Redirection olarak yeni bir menü eklendiğini göreceksiniz. Tüm ayarlarımızı buradan yönetebilirsiniz.

301-yonlendirme nasıl yaılır

301-yonlendirmesi-yapımı

301 Yönlendirme ile 302 Yönlendirme Arasındaki Farklar

301 kalıcı bir yönlendirme iken, 302 geçicidir. 302 yönlendirmesi, sayfanın geçici olarak taşındığı, 301 ise bir sayfanın kalıcı olarak devralındığı anlamına gelir.

302 yönlendirmeleri web sitenizi yeniden tasarlarken, güncellerken, değişiklikleri test etmek ya da orijinal sayfadaki sıralamalarınıza zarar vermeden bazı tüketici geri bildirimleri almak gibi nedenlerle kullanıcıları kısa bir süre için yeni bir siteye veya sayfaya göndermek için kullanılır.

Uyarılar

301 yönlendirme basit görünse de doğru kullanılmadığında hem SEO’nuzu hem de sitenizin kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek sorunlara neden olabilir:

  • Sonunda eğik çizgi olan ve olmayan bir URL’nin varyantlarının aslında farklı sayfalar olduğunu ve Google tarafından da böyle görüldüğünü biliyor muydunuz? Sitenizin, sayfa URL’lerinde sondaki eğik çizgiler için tutarlı bir yaklaşım kullandığınızdan emin olmalısınız.

 

  • Bir URL’deki büyük ve küçük harfler içeren farklı sürümler de farklı sayfalar olarak algılanır ve bunu çözmek için de en iyi uygulama 301 yönlendirmeleridir. Karışıklık yaşamamak için URL’leriniz için küçük harf kullanmanız önerilir.

 

  • URL’lerinizi HTTP’den HTTPS’ye geçiriyorsanız, Google’ın yeni protokolü düzgün bir şekilde dizine eklediğinden ve kullanıcıların 404 yerine doğru sayfaya gönderildiğinden emin olmak için 301 yönlendirmesi kullanmanız gerekir.

 

  • Bozuk dahili bağlantıları güncellerken önce bozuk bağlantının hedefini güncellemeli, ardından doğru sayfaya bir yönlendirme eklemelisiniz.

 

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi planlanan değişiklik kalıcı olduğunda 301, değişiklik geçici olduğunda 302’ler kullanılmalıdır; ancak bunlar genellikle yanlış kullanılır.

 

  • Silinen sayfaların 404 kodu döndürmesine izin vermek yerine kullanıcıları ve arama motorlarını yeni hedef sayfaya yönlendirmek için 301 yönlendirmeleri uygulamalısınız.
error: Content is protected !!