Son Dakika Haberler

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız
Okunma : 69 views Yorum Yap

Yüzlerce yıllık tarihe tanıklık eden Ayasofya hakkında birçok sır olduğu hatta efsaneler olduğu söyleniyor.  Bunlardan birisi kıyamet tarihinin yazılı olduğu söylenen sütun, papazın duvardan geçmesi gibi.. İşte Ayasofya’nın sırları….

AYASOFYA’NIN SIRLARI

  1. Kıyametin Tarihi: Ayasofya ile ilgili inanışlardan biri de sütunların birinde kıyametin kopacağı tarihin yazması! Yapının güney girişindeki kapıdan girildiğinde, 3. sütunun üzerinde Hz. Hızır tarafından kıyametin ne zaman kopacağına işaret eden bir tarih bulunuyor. Sütunun üzerinde ise tam olarak şöyle yazıyor: “On Sekizinde Yevm-i Pazar, sene 1038”

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız

2) Şeytanın hapsedildiği yer: İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi görevini Akşemseddin’e veriyor. Cuma namazına yetiştirilmeye çalışılan Ayasofya’da, ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin ilerleme olmayınca Akşemseddin, bunun sebebi olarak şeytanın işçilere verdiği vesveseler olduğunu anlıyor. Bunun üzerine dua edip, Allah’a yakaran Akşemseddin’in duaları kabul oluyor ve Allah, şeytanı Ayasofya’daki bir mermere hapsediyor.

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız

3) Kapıların Tılsımı: Bu kadar efsane arasında Ayasofya’ya giden herkesi büyüleyen gösterişli kapıların da bir hikayesi var elbette! Ayasofya’nın birbirinden heybetli 361 kapısı bulunuyor. Ancak 101’i diğerlerinden büyük olan kapıların tılsımlı olduğu söyleniyor. Çünkü bu kapılar ne zaman sayılsa ortaya fazladan bir kapı daha çıkıyor.

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız

4) Hz. İsa’nın Kutsal Emanetleri: İmparator, Hıristiyan söylemine göre Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haç ve Hz. İsa’yı çarmıha gerdiklerinde kullanılan çivileri Kudüs’ten getirtip Ayasofya’nın gizli bölümlerinden birinde saklatmış. Kutsal Emanetleri Ayasofya’ya saklamalarının sebebiyse Hz. İsa’nın 40 bin yıl sonra dünyada Ayasofya’ya inecek olmasıymış.

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız

5) Ayasofya’nın kıbleye çevrilmesi: Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra ilk cuma namazını Ayasofya’da kılacakmış. İmamlığa geçtiğinde ilk iki tekbirde namazı bozmuş, üçüncüde tekbir getirmiş ve ilk cuma namazını kıldırabilmiş. Bunun nedenini merak eden ahali sorunca Fatih Sultan Mehmet: “İstedim ki namaz sırasında bana ve bütün cemaate Kabe görünsün! Bu niyetle birinci ve ikinci tekbirlerde Kabe görünmeyince namazı bozdum, ancak üçüncü tekbirde gözlerimin önüne geldi” demiş. Cemaat bunun sebebini Akşemsettin’e sorduğunda o şunları söylemiş: “Hz. Hızır saf tutmak için gelirken Terler Direğ’e parmağını soktu ve Ayasofya’nın yönünü kıbleye doğru çevirdi. Ondan sonra da namaza durdu. Böylece padişah üçüncü kez tekbir getirdikten sonra Kabe’yi tam karşısında gördü.”

Ayasofya sırları! Bu bilgilere şaşıracaksınız

6) Ayasofya’nın içindeki Ağlayan Sütun: Meryem Ana’nın evindeki bir sütunmuş. Bir gün Meryem Ana’ya, Hz. İsa’nın yakalandığını ve kendisine işkence edildiğini söylemişler. Hz. Meryem, onun işkence görmesine dayanamamış ve gözyaşlarına boğulmuş, gözyaşı damlalarından biri yaslandığı bu sütunu kezzap gibi eritmiş. Ayasofya yapılırken de kilisenin kutsanması için imparator bu sütunu Meryem Ana’nın evinden getirerek Ayasofya’ya diktirmiş. Bu nedenle taş kutsal olarak görülüyor. Herhangi bir dileği olanlar bu sütundaki Meryem Ana’nın gözyaşıyla oluşan deliğe parmaklarını sokup çeviriyor ve dilek diliyor.

error: Content is protected !!