Son Dakika Haberler

Deprem uygulamaları! Bu uygulamalar hayat kurtarıyor

Deprem uygulamaları! Bu uygulamalar hayat kurtarıyor
Okunma : Yorum Yap

Ege Denizi’nde meydana gelen deprem sonrası İzmir oldukça çok etkilendi. Birçok kişinin öldüğü deprem sonrası kullanıcılar deprem uygulamalarını araştırmaya başladı. Deprem anında hatların kesilmesi, internetin çalışmaması gibi durumlarla karşılaşmak istemeyenler deprem uygulamalarını indirmeye başladı. İşte Deprem uygulamaları!

DEPREM UYGULAMALARI 

İşte depremde hayat kurtaran mobil uygulamalar;

Deprem uygulamalari 2

FİRST AİD

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından birlikte hazırlanan bu uygulama, yaralanma durumuna göre hangi ilk yardım metodunu uygulamanız gerektiğini Türkçe olarak anlatıyor. Uygulama buna ek olarak, acil durumlara karşı hangi hazırlıkları yapmanız gerektiğinin bilgisini de içinde bulunduruyor.

Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

deprem uygulamalari

deprem uygulamalari 3

112 Acil Yardım Butonu

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘112 Acil Yardım Butonu’ mobil uygulaması ile bulunduğunuz konuma ambulans çağırmanız mümkün. Bulunduğunuz adresi bilmiyorsanız ya da sesli olarak 112’ye iletebilecek durumda değilseniz bu uygulama hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir.

4

Bridgefy

Bridgefy Android ve iOS için kullanılabilen ve Bluetooth üzerinden mesaj göndermek üzere bir ağ oluşturan bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan depremin ardından telefon hatlarının kesilmesi ve sorunun uzun süre devam etmesi, olası büyük bir depremde haberleşme sorununun ortaya çıkacağını bir kez gözler önüne sermesi ile bu uygulama depremden sonra 24 saat içerisinde indirilme rekoru kırmıştır.

Uygulamanın çalışma prensibi ise şu şekilde;

✔ Uygulama bluetooth üzerinden, bluetooth erişim alanınızdaki başka bir cihaza bağlanıyor ve bu sayede her cihaz baz istasyonu görevi görüyor.
✔ Başka bir deyişle uygulamayı ne kadar fazla kişi kullanırsa erişim ağı o oranda genişliyor.
✔ Son 24 saate binlerce kullanıcının cebine giren uygulamanın hem iOS hem Android versiyonu bulunuyor.

5

Life360

Ailenizin, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin canlı konumunu takip etmek için kullanabileceğiniz bu uygulama ile oluşturduğunuz gruptaki kişilerin şu an nerede olduğu, en son nerede görüldüğü ve şarj durumunu da görüntüleyebilirsiniz.

Gruptakilerle mesajlaşabileceğiniz gibi, araba sürdüğü zaman kaç kilometre hız ile gittiğini görmeniz de mümkün. Ücretsiz bir uygulama olan Life360’ın, pek çok özellik için Premium üyelik istediğini de ayrıca belirtelim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!