Son Dakika Haberler

İşaret dili nedir? Ne amaçla kullanılır?

İşaret dili nedir? Ne amaçla kullanılır?
Okunma : 5 views Yorum Yap

İşaret dili işitme ve konuşma engelli bireylerin birbirleri ile iletişim kurmak için el hareketlerini,yüz mimiklerini ve jestlerini kullandıkları sessiz ve görsel bir dildir. Peki İşaret dili nedir? Ne amaçla kullanılır?

İŞARET DİLİ NEDİR?

Dünyanın neresinde kimle olursa olsun iletişim kurabileceğimiz evrensel bir dil iyi olurdu, ancak İşaret Dili bu tanıma uymuyor. Ülkeden ülkeye değişen İşaret Dili’nin bölgelere göre farklılık gösteren aksan ve lehçeleri bile var. Ayrıca, Türk İşaret Dili ve Türkçe’nin gramer yapısı olarak birbirinden farklı iki dil olduğunu belirtmek gerekiyor.

İŞARET DİLİNİN TARİHÇESİ?

Tarihin her döneminde işitme engelli ve dilsiz bireyler iletişim kurabilmek için birbirinden farklı işaret dili geliştirmişlerdir. 1700’lü senelerde işitme engellilerin kullandığı işaretleşme sisteminin kendine ait grameri olan bir dil olduğu söylenmektedir. 1817’de Thomas Gallaudet tarafından ilk işitme engelli okulu Amerika’da açılmıştır.

Ülkemizde işaret dilinin ne zaman ortaya çıktığına dair net bilgilere ulaşılamamaktadır. Fakat Evliya Çelebi’nin yazılarına göre ulaşılan bilgi 1500’lü yıllarda Osmanlı’da bulunan mahkemelerde iletişim sağlamak için işitme engelliler görev yapmıştır. Türkiye’de 1902 yılında II. Abdülhamit tarafından ilk işitme engelli okulu olan Yıldız Sağır ve Dilsizler Okulu açılmıştır.

NEDEN İŞARET DİLİNİ ÖĞRENMELİYİZ?

Sonuçta hepimiz birer engelli adayı değil miyiz? Hayattın hangi evresinde karşımıza ne çıkacağını biliyor muyuz? Bu doğduğumuz anda veya daha sonra olabilecek her durumda hayatın her evresinde karşımıza çıkacak bir durum değil mi? Hayatın kendisi kadar gerçek olan bu durum karşısında, karşımıza çıkabilecek bu hayat sınavında, kendimize ne kadar büyük bir yatırım yaptığımızı veya yapacağımızı bilmek içimizi rahatlatmıyor mu?

Hadi biraz empati kuralım; Hiç dilini bilmediğiniz bir ülkeye tatile gidiyorsunuz. O ülkede yeni yerler görme, yeni sesler duyma, yeni tatlar tatma heyecanı ile sokak sokak arşınlıyorsunuz her bir yeri ve bir bakıyorsunuz sizi heyecanlandıran bu görme, tatma, duyma duyguları arasında kaybolmuşsunuz. Adres soracak biri arıyorsunuz ve sorduğunuz kişi hiç bir şey anlamıyor sizleri çılgına çevirmez mi bu durum? Sadece derdinizi anlatamadınız ve az önce sokak sokak gezerken yaşadığınız tüm duygular bir anda yerini mutsuzluğa, huzursuzluğa, karamsarlığa bırakmadı mı?

Dünyada milyonlarca insan var bizim zevkle yaptığımız işleri engelinden dolayı yapamayan. Güneşe çıkamayan albino, çıksa da güneşi göremeyen görme engelli, gürültüye katlanamayan otistik bireyler ve gürültüyü duyamayan duyma engelli.

Empati kurmaktan çok uzağız. Önce kendine değer ver ve sonra bu değeri çevrendekilerle paylaş. Emin olunuz çok daha güzel günlere uyanacağız.

İŞARET DİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

İşaret dilinin önemi; insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından olan iletişim değil midir?

Sanayileşmenin, endüstrinin, kulaktan düşmeyen telefonların, kulaktan çıkmayan kulaklıkların, arabaların, uçakların hayat zaten çok gürültülü değil mi? Bu kadar gürültünün bize zarar vermeyeceğinden emin miyiz?

Hadi bir empati daha kuralım ama bu sefer ki bu dili bildiğin için statünü artıracak bir örnek olacak; Arkadaşlarınızla bir festivale gittiniz ve bir yandan eğlenip bir yandan da bu duygu halini iletişim kurarak arkadaşlarınıza anlatmak istiyorsunuz işte işaret dili biliyor olmanız sizin eğlencenizi katmaz mı?

Bırakın sesininiz gitmediği yere işaretleriniz gitsin.

Günlük hayatımızda da işaretlerle amatörce iletişim kurmuyor muyuz? Bu hayatımızın temel bir ihtiyacı. Bu durumu neden daha profesyonel yapmak istemeyelim. Kim der ki işaret dilinin bana hiçbir faydası dokunmaz, öğrenmeme gerek yok diye.

Çoğu insan teknoloji ilerliyor artık kimse dil dahi bilmese de olur karşı taraf kendi dilinde konuşurken siz kendi dilinizde anlayacaksınız. Diye hayatı kolaylaştıran daha doğrusu öğrenme arzusunda bir kaçamak arayan bireyler hem var hayatımızda ama hiç düşünmez misiniz hayatımızda her giren teknoloji bir o kadar da şeyi götürüyor hayatımızdan. Albert Einstein atomu parçaladı ama amacı atam bombası yapmak mıydı yoksa uzayı keşfetmek mi? Cep telefonları ile istenilen mesafeleri kısaltmak iletişimi artırmak mıydı? Yoksa asosyalleşen bir toplum yaratıp enerji kaynaklarını sonuna kadar kullanmak mıydı?

Teknolojinin neleri getirip neleri götüreceği konusunda kesin bir varsayımda bulunamayız ama kendimize yeni bir dil katmanın neler getireceğini kestirebiliriz.

Kim istemez ki su altında da sohbet etmeyi?

İŞARET DİLİ NE AMAÇLA KULLANILIR?

İletişim kurmak insanoğlunun en önemli paydası değil midir? Sen karşındakini anlamak ve kendini anlatmak istemez misin?

İnsanların birbirini anlaması, Sağlıklı bir yaşam sürmesi, fiziksel be psikolojik ihtiyaçlarını gidermesi adına iletişim gereklilik taşımıştır. İletişim olmadan hiçbir şekilde bilgi edinemeyiz. Bu sebeple toplumsal yaşayışta aksaklıklar meydana gelir. İnsanoğlu bu durumu önlemek adına ilkel çağlardan bu yana iletişimi hep kullanmıştır. Bu durumları engellemek adına farklı iletişim türleri geliştirildi ve kullanıldı. Her zaman ihtiyaçlar gereklilik doğurdu.

İletişim kurmanın en önemli araçları; Kaynak, alıcı ve kanaldır. İletişim kavramı bir kaynak ile alıcının arasında geçen durumun bir kanal yolu ile aktarılması olayıdır.

Bu duruma bakacak olursak eğer;

Kanal iletinin gönderilme yoludur. İşaret dili ise burada kanaldır.

 

error: Content is protected !!