Son Dakika Haberler

İstanbul’a kar geliyor! 1985 kışına benzeyecek

İstanbul’a kar geliyor! 1985 kışına benzeyecek
Okunma : Yorum Yap

Son dakika bilgilerine göre; Bugün itibarıyla birçok ile Meteoroloji’den yağış uyarısı yapıldı. Yağışların kıyı kesimlerde kuvvetlenmesi öngörülürken Kahramanmaraş, Adıyaman çevrelerinde, Antalya’nın doğusunda ve Bolu’da yoğun kar yağışının etkili olacağı bildirildi. Kar yağışının 10-25 cm yüksekliğinde örtü bırakması beklentisi bulunuyor. Öte yandan Türkiye’ye doğru yola çıkan soğuk hava sistemi İstanbul’u 1985 yılındaki o efsane kış günlerine götürebilir. Meteoroloji son yaptığı açıklamada ise yoğun kar yağışı için saat verdi.

Soğuk hava deyince akla hemen 1987’nin o dondurucu kışı gelir. Mart ayında başlayan, soğuklar nerdeyse 10 günde İstanbul’u felç etmişti. 1985’in efsane kışı ise 1987 kışı gibi unutulmazlar arasında yer alır. Şubat ayında başlayıp, mart ayına kadar devam eden 1985 kışı İstanbul’u vurup geçmişti.

6015033655427f07308701f0

İstanbul’da 18 saat kar yağmış ve kar kalınlığı neredeyse 1 metreyi bulmuştu. Saatlerce süren kar yağışının hayatı felç etmiş, Belgrad Orman’ından geldiği düşünülen kurtlar bile şehre inmişti.

KARA KIŞ!
Benzer bir soğuk hava dalgası İstanbul’a doğru yaklaşmakta. Avrupa ya da Türkiye’ye doğru hareket etme ihtimali olan soğuk hava sistemi, Türkiye’ye gelmesi durumunda tarihin en sert kışlarından birini de beraberinde getirecek. Radardan yapılan tahminlere göre; soğuk hava dalgasının yönünü Türkiye’ye çevirmesi kara kışın kapıya dayanmasına sebep olacak.

METEOROLOJİ’DEN SON UYARI: SAAT VERİLDİ
Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün saat 19.00’da başlayacak olan kar yağışı Adana’nın kuzeyinin yüksekleri, Sivas ve yüksek kesimleri başta olmak üzere Kahramanmaraş ve Adıyaman çevreleri ile gece saatlerinden sonra Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş çevreleri ile Diyarbakır’ın yükseklerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Yağışların yarın saat 15.00’e kadar yoğun bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!