Son Dakika Haberler

İstanbul’u Osmanlıdan Önce Kimler Kuşattı?

İstanbul’u Osmanlıdan Önce Kimler Kuşattı?
Okunma : 7 views Yorum Yap

Bundan Tam 567 Yıl önce 29 mayıs 1453 tarihinde o şanlı komutan ve askerleri tam tamına 29 kere kuşatılan ama hiç bir komutana surlarının kapısını açmayan o İstanbul Fatih Sultan Mehmet’e daha 21 yaşında çağ açıp çağ kapatmayı Hz.Muhammed (s.a.s) övgüsüne layık olmayı nasip etmiş.O büyük komutanı ve askerlerini Sevgi ve Dua ile yad ediyoruz.Peki Fatih Sultan Mehmet’ten önce kimler kuşattı?İstanbul’u Osmanlıdan Önce Kimler Kuşattı?

İSTANBUL’U OSMANLIDAN ÖNCE KİMLER KUŞATTI?

Tarihi medeniyetler boyunca önemli yer tutan İstanbul defalarca farklı halklar tarafından kuşatıldı.Asya ve Avrupayı birbirine bağlayan yapısı ve İpek yolunun üstünde bulunması sebebi ile defalarca kuşatıldı.

Şehrin kayıtlara geçen ilk kuşatması MÖ 510 yılında, o zamanlar Bizantion adıyla bir şehir devleti iken Ahameniş İmparatorluğu tarafından Otanis’in kumandanlığında yapılmıştır.

Başarılı olan bu kuşatma sonrası şehir Pers hâkimiyeti altına girmişse de ileride tekrar özgürlüğünü kazanmış, MÖ 70’li yıllarda Roma İmparatorluğu sınırlarına dahil edilmesine rağmen Septimius Severus tarafından iç savaşın yaşandığı 193-196 yılları arasında kuşatılıp cezalandırılana dek özgür şehir olarak tanımlanmıştır.

324 yılında I. Konstantin tarafından ele geçirildikten sonra Nova Roma adıyla Bizans İmparatorluğu’nun başkenti hâline getirilirken daha sonraları Konstantinopolis adını almış ve bu dönemde, gerek iç savaşlar sırasında tahtta hak iddia eden Bizanslılar tarafından gerekse de dış güçler tarafından yirmi iki kez kuşatılmıştır.

1453 yılındaki kuşatma sonucunda Osmanlı İmparatorluğu’nun ele geçirmesine dek Bizans hâkimiyetinde kalmaya devam eden şehir, bu tarihten sonra kuşatma görmemiştir.

Tarihi boyunca otuz iki kez kuşatılan İstanbul; şehir devleti ve Roma dönemlerinde on kez kuşatılmış, bunların altısı başarılı olmuş, üç kuşatma püskürtülmüş ve biri ise tarafların anlaşması neticesinde kaldırılmıştır.

Bu kuşatmaların üçü iç savaş sırasında tahtta hak iddia eden Romalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bizans hâkimiyetinde gerçekleşen yirmi iki kuşatmanınsa beşi başarılı olurken on ikisi sonuçsuz kalmış, beşi anlaşma sonucu kaldırılmıştır.

Bu kuşatmaların dördü iç savaşlar sırasında yaşanmış, 1204 yılında gerçekleşen Haçlı kuşatması şehrin düşerek Latin İmparatorluğu’nun kurulmasına ve Bizans imparatorluk hanedanının İznik’te sürgün devleti kurmasına neden olmuştur.

1261 yılında yeniden Bizans egemenliğine giren İstanbul 1453 yılındaki son kuşatmayla Osmanlıların eline geçmiş, bunun sonucu olarak Bizans İmparatorluğu yok olmuştur. Şehir, bu son kuşatmadan beri -1918-1923 arası İngiliz hâkimiyeti dönemi hariç- Türklerin egemenliğinde

https://gercektabir.com/istanbulun-fethi-ile-ilgili-gorseller-karikaturler/

error: Content is protected !!