Son Dakika Haberler

Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasal mı? Taşıyıcı anne nasıl olunur?

Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasal mı? Taşıyıcı anne nasıl olunur?
Okunma : 4 views Yorum Yap

Taşıyıcı anne nedir? Taşıyıcı anne nasıl olunur ve Türkiye’de yasal mı? soruları cinsiyet değiştiren Selin Ciğerci tarafından açıklandıktan sonra merak edilmeye başlandı. İşte taşıyıcı annelik için bilinmesi gerekenler…

TAŞIYICI ANNELİK NASIL OLUNUR?

Taşıyıcı anne nasıl olunur: Taşıyıcı anne olmak; bebeğin rahminizde kaldığı süre boyunca bütün denetimleri kabul etmeniz gereken ve rahminizdeki bebeğe karşı sorumlu olduğunuzu unutmamanız gereken bir dönem olduğu için oldukça zor şartlar ortaya koyar.

Bebeğe rahmini kiralayan kişinin kesinlikle bu işi gönüllü olarak yapması gereklidir. Para almadan değil; gönüllü olarak bunun için sunduğunuz beyanı kabul etmesi gereklidir.

Hamile kalacak kişinin bütün tahlilleri yaptırması ve ilerde bebeğe zarar verebilecek hiçbir hastalığı, bağımlılığı olmaması gereklidir.

Taşıyıcı annelik Türkiye'de yasal mı? Taşıyıcı anne nasıl olunur?

Taşıyıcı annenin en son ne zaman gebe kaldığı, ne zaman kürtaj olduğu gibi konulara doğru bilgiler vermesi bebeğin hayatı için önem arz eder.

Taşıyıcı anne olacak kişinin rutin kontroller geçirmesi önemlidir. Taşıyıcı annenin psikolojik olarak bu sürece hazır olması önemlidir.

İki çeşit taşıyıcı annelik modeli mevcut:

  •  İlki ve daha genel olarak uygulananı taşıyıcı annenin ebeveyn olmak isteyen çiftteki kadının veya bir başka yumurta donörünün yumurtası ile hamile olduğu model
  • İkinci ise taşıyıcı annenin kendi yumurtasının kullanıldığı ve taşıyıcı annenin aynı zamanda biyolojik anne olduğu model

TAŞIYICI ANNELİK TÜRKİYE’DE YASAL MI?

Taşıyıcı annelik yöntemi Türkiye’de kanunen yasak olduğu için uygulanamıyor. Türk yasalarına göre doğan çocuğun soy bağı tartışmasız bir şekilde doğumu gerçekleştiren kadına bağlıdır. Yani hukuken doğuran kişi her zaman için çocuğun yasal annesi olarak kabul ediliyor.

 

error: Content is protected !!