Son Dakika Haberler

Yatay Büyüme Şekilleri Neler?

Yatay Büyüme Şekilleri Neler?
Okunma : Yorum Yap

Yatay Büyüme Şekilleri Neler? Bütün işletmeler faaliyetlerine, tek bir işletme olarak başlarlar. Bu işletmeler için, işletme seviyesi ile şirket seviyesi aynı anlama gelir.

YATAY BÜYÜME ŞEKLİ 

 

İşletmelerin, aynı üretim dalında, faaliyet boyutlarını genişletmesidir. Aynı konuda üretim yapan fabrika sayısının arttırılması, yatay büyümeye örnek verilebilir.

Yatay büyüme, işletmelerde değişik şekillerde yer alabilir. Bunlardan yaygın olarak uygulananlar, ürün farklılaştırması ve pazar farklılaştırmasıdır. Yatay büyüme, işletmenin aynı üretim dalında, faaliyet boyutlarını genişletmesidir.

– Ürün Farklılaştırması: Aynı ürünün değişik özelliklerle piyasaya sürülmesidir. Bu uygulama, kârı arttırmanın bir yolu olarak görülür. Ürün kalitesinin değiştirilmesi; ambalajın renk ya da malzeme olarak değiştirilmesi; dayanıklı tüketim mallarının dayanma süresinin arttırılması; gıda ürünlerinin farklılaştırılması örneklerden bazılarıdır. İşletmeler ürün farklılaştırması ile, marka imajını güçlendirmeyi amaçlar.

– Pazar Farklılaştırması: İşletmenin, ürürlerini farklı pazarlarda yaygınlaştırılmasını ifade eder. Yeni pazarlara yönelmekle, ürünlere olan talepte ve satışlarda artış sağlanabilir. Bu şekilde, değişik bölgelerde, değişik tüketici gruplarına ulaşılarak, yatay büyüme gerçekleştirilir.

error: Content is protected !!